09
Mar

Czym Hopper bił modelkę

Udostępnij:

Do naszych kin wejdzie wkrótce film „Shirley – wizje rzeczywistości”. Trzynaście obrazów Edwarda Hoppera, animowanych przez aktorów, z  dopasowaną (wymyśloną) fabułą. Kto naprawdę pozował Hopperowi? Kim była kobieta z jego płócien? O tym w moim tekście poniżej.

Shirley – Visions of Reality
Austria 2013, 92′

reżyseria: Gustav Deutsch
scenariusz: Gustav Deutsch
zdjęcia: Jerzy Palacz
montaż: Gustav Deutsch
muzyka: Christian Fennesz, David Sylvian
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral, Tom Hanslmaier
producent: Gabriele Kranzelbinder
produkcja: KGP Kranzelbinder Gabriele Production
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

w kinach od 21 marca 2014

A tu – mój tekst:

Podróż za granicę smutku

To scena tak prosta, że jeden rzut okiem wystarczy, by ją zarejestrować, zapamiętać, opisać… Czyżby? Owszem, detali w tej kompozycji niewiele; jedna jedyna przedstawiona postać tkwi w bezruchu; wszystko namalowane bez szczegółów, trochę szkicowo. Dlaczego więc ten nieskomplikowany widok wywołuje u oglądających złożone reakcje? Czemu w tych niby spokojnych, statycznych scenach czai się napięcie? Co sprawia, że fascynuje, wymusza uwagę i… wzrusza?

 Wielkomiejski spleen

„Pokój hotelowy” Edwarda Hoppera zawiera pewną powszechnie znaną, acz trudno uchwytną, a jeszcze trudniej wyrażalną cechę współczesności – smutek wielkich miast. Samotność wśród tłumów, ubóstwo w bogactwie. Izolacja od innych nie z wyboru, lecz ze strachu, doznanych urazów, kompleksów.

U Hoppera najczęściej ofiarą metropolii pada kobieta. Artysta pokazuje ją przygniecioną depresją, niezdolną do jakichkolwiek obronnych ruchów. To kobieta-nikt. Nie tyle konkretny człowiek, co umowna figura. Marionetka o zatartych, niewyraźnych rysach twarzy. Jakaś niezbyt atrakcyjna istota płci żeńskiej w bliżej nieokreślonym wieku, choć z pewnością nie stara.

Toteż mało kto zważa na emocje tej pani. Większość widzów bierze za dobrą monetę jej apatię i wyobcowanie: pewnie ta dziewczyna troszkę się zadumała, rozmarzyła. Zapewne nie ma ochoty rozmawiać z innymi, więc jest sama. Wszystko jedno, gdzie – na balkonie własnego domku na prowincji, w barze przy głównej ulicy miasta, w biurze (choć szef wyszedł i dawno minęły godziny urzędowania…). Poza tym, przecież nic złego się nie dzieje.

 Pochylona nad sobą

Choć obraz powstał ponad 80 lat, nic się nie zdezaktualizowało. Każdy, kogo los rzucił na kilka dni do obcego miasta; komu było dane zamieszkać w tanim, pozbawionym charakteru, niewygodnym hotelu, może poczuć się jak bohaterka pracy. Przypatrzmy się uważnie tej młodej kobiecie w hotelowym pokoju. Ubogo wyposażone wnętrze, zupełnie bez charakteru i jakoś nagie. Wszystkie sprzęty zbite w kupę, ściśnięte, najmniejsze, jak tylko można. Duże jest jedynie okno zasłonięte cienką białą tkaniną. Pokój ma jasne ściany bez żadnych ozdób czy obrazków. Podłogę pokrywa zielona wykładzina; w kącie fotel obity tapicerką w podobnym, nieprzyjemnie ostrym odcieniu zieleni. Tylko staromodne drewniane łóżko wydaje się w miarę wygodne, choć zapewne materac został wyleżany został przez setki, tysiące klientów. Jest ranek, do hotelowego pokoju wsącza się ostre, aż kujące oczy światło. Łóżko jeszcze nie zostało zasłane – ale nic nie wskazuje na to, że ktoś z niego skorzystał, wyspał się, wypoczął. Na wygładzonej białej pościeli siedzi kobieta w bieliźnie. Tuż przy niej – neseser podróżny, niedbale rzucone pantofle, na półce kapelusz. Na pozór, pani zajęła się lekturą. Jednak jej poza nie wskazuje na to, że jest zainteresowana tym, co czyta. Ba, chyba w ogóle rozumie sensu słów. Bo ona wcale nie patrzy na książkę (której grubość sugeruje, że może to być hotelowa Biblia). Wzrok nieznajomej spoczywa na jej rękach, udach. A może w ogóle przymknęła powieki i nie patrzy na nic? Trudno stwierdzić, jej twarz skrywa cień, rysy są ledwo widoczne. Ostre światło oświetla dokładnie tył głowy, starannie wygładzoną fryzurę i zgarbione plecy. To nie fabuła sprawiła, że czytelniczka aż się pochyliła nad tomem. Jej ramiona przygniatają niewesołe myśli; ciąży jej własne ciało oraz sytuacja, w jakiej się znalazła.

 Zderzenie przeciwieństw

Uruchommy empatię. W tym spokojnym obrazie dzieje się dramat. Rozgrywa się w głowie, w sercu, w całym ciele tej kobiety. Nie ma to żadnego związku z epoką, w jakiej przyszło jej żyć. Nawet więcej – modelka Hoppera wydaje się istnieć poza czasem. Przed kilkudziesięcioma laty, ćwierć wieku temu czy dziś – bez znaczenia. Także historia tej, która pozowała malarzowi może powtórzyć się w zawsze, w każdym środowisku. Bo choć nie widać dokładnie rysów twarzy dziewczyny, wiadomo, kim była: to Josephine Nivison-Hopper. Żona i modelka artysty. Również jego jedyna przyjaciółka, sekretarka, opiekunka oraz – ofiara. Zamknięty w sobie, nieco psychopatyczny, poddany zmiennym nastrojom Edward traktuje Jo (jak nazywał Josephine) jak worek treningowy, w sensie fizycznym i psychicznym.

Poznali się na plenerze malarskim w Nowej Anglii. Obydwoje dawno przekroczyli wiek młodzieńczy: byli po czterdziestce. Ona (urodzona w 1883 roku) jest tylko o rok młodsza od tego, który ma zostać jej partnerem. Jak do tego doszło, trudno dociec. On prawie nigdy nie zabiera głosu, odzywa się tylko wtedy, gdy ktoś zadaje mu wprost pytanie. Wysoki, chudy, zakompleksiony, jeszcze nie przewiduje sukcesu, który odniesie. Ona zaś jest jego przeciwieństwem – żywa, ruchliwa, zawsze otoczona grupką „cygańskich” przyjaciół, podobnie jak ona zamieszkujących nowojorską dzielnicę Greenwitch Village. Jo zakochała się w Eddiem, bowiem pociągali ją tacy jak on wysocy mężczyźni. Dlaczego Hopper odwzajemnił jej uczucia? Kiedyś, podczas jednej z tysięcznych kłótni, kiedy wściekła dopytywała się, dlaczego ją poślubił, wyznał lakonicznie: „Miałaś kręcone włosy, byłaś sierotą i mówiłaś po francusku”.

Skromna ślubna ceremonie odbywa się w 1924 roku. Żadne z nowożeńców nie jest jeszcze znanym artystą. On zarabia satyrycznymi rysunkami do gazet, ona jest nauczycielką. I to ona pierwsza zostaje zauważona, zaproszona do zbiorowej wystawy w Muzeum Brooklińskim. Co robi lojalna baba? Upiera się, żeby do pokazu dołączono prace męża. W efekcie, krytyka docenia Edwarda, pomijając Jo. Od tego momentu jego kariera rusza z kopyt; jej twórczość zostaje w cieniu.

Wkrótce Eddie zostawia akwarele, które dotychczas były jego główną techniką i przerzuca się na oleje. Płotna podobają się, osiągają coraz wyższe ceny, są kupowane do muzeów.

Malarstwo ptaka i robaka

Pierwszy większy zarobek pozwala parze kupić samochód, używanego dodge’a. Pojazd staje się zarzewiem konfliktów – Ed nie zgadza się, by żona zrobiła prawo jazdy, a gdy ta mimo jego oporów najmuje prywatnego instruktora i zdaje egzamin, mąż stawia weto za każdym razem, gdy ta chce sprawdzić w praktyce nabyte umiejętności. Samochodowe utarczki wyzwalają w artyście brutala. Coraz częściej zdarza mu się bić Josephine (kiedyś nawet wywleka ją przez okno auta) i na wszelkie możliwe sposoby usiłuje upokorzyć ją jako kierowcę. Z czasem rywalizacja o kierownicę rozpościera się na wszelkie aspekty współżycia. Napięcie prawie nigdy nie słabnie, każda błahostka może stać się zarzewiem niezgody, obrzucania obelgami, szarpaniny, rękoczynów. Ona zaprasza znajomych, on siedzi jak na szpilkach, co chwila popatrując na zegarek, czym oczywiście wypłasza gości. Kupują dom na Cape Cod – i znów spory o każdy detal nie mają końca. Mniejsza jednak o wystrój wnętrz – gorzej, że Edward nie daje żonie szans jako artystce. On ma dużą pracownię, jej zaś pozwala pracować kątem w kuchni bądź w sypialni, gdzie kiepsko ze światłem.

Całe życie Hopperów zostaje podporządkowane jego pracy. On potrzebuje natchnienia i stosownych plenerów – więc objeżdża okolice i kraj w poszukiwaniu motywów. Zrywa się (i żonę) o najdziwniejszych godzinach, żeby zobaczyć światło, o jakie mu chodzi. Mimo to Jo nadal próbuje malować i robi to we własnym, niepodobnym do mężowskiego stylu. Hopper kwituje jej wysiłki z zabójczą złośliwością: „Ja postrzegam świat z lotu ptaka, Josephine skłania się ku perspektywie robaczej.” Kiedy jemu siada natchnienie i traci ochotę do pracy, ona wie, jak go zmotywować: naciąga na blejtram nowe płótno i zaczyna malować. Reakcja jest natychmiastowa – on też rusza do akcji.

 Uwięziona pozowaniem

Wściekle zazdrosny o osiągnięcia żony, malarz znajduje wreszcie sposób na to, by ją ubezwłasnowolnić: czyni ją modelką, jedyną modelką. Zaludnia przedstawiane wnętrza sobowtórami Jo. Nie przyznaje jej jednak prawa do bycia sobą. Zmienia osobowość żony, odbiera jej wesołość, inteligencję, ambicje. Pani Hopper nie odnajduje się w tych przedstawieniach: „Grube i niezdarne stworzenie, które wygląda, jakby przesadziło z alkoholem. Tak naprawdę on wcale nie wierzy, że ja tak wyglądam. Po prostu nie jest w stanie namalować mnie takiej, jaka jestem.”

Skąd dowiadujemy się, jakie były odczucia modelki? Otóż Josephine pisze pamiętniki. Okrutne w swej szczerości, oddające tortury psychiczne, na jakie skazywało ją współbycie z artystą. Są takie momenty, kiedy Ed zachowuje się „jak prawdziwy goryl” – ciągnie ją za włosy, uderza nią o meble, niemal zabija. Jo nikomu nie skarży się, nie ujawnia mężowskiej agresji, w imię miłości godzi się na ten układ. Jedyny bunt, na jaki się zdobywa się po szczególnie paskudnych akcjach artysty, to… próba zagłodzenia się na śmierć. Jo kładzie się do łóżka i rozpoczyna strajk głodowy.

W tym sadomasochistycznym związku zdarzają się jednak pogodne chwile. Niespodziewanie, jakaś melodia grana w radiu sprawia, że Edward porywa żonę do tańca. Czasami, w niezwykle rzadkich przypływach życzliwości dla małżonki, to on jej pozuje, dla urozmaicenia czytając na głos poezję.

Z latami artysta staje się coraz bardziej introwertyczny, unikający kontaktów z innymi. W poszukiwania tematów przebywa kilometrami nowojorskie ulice albo przesiaduje w kinie. Umiera niespodziewanie dwa miesiące przed ukończeniem 85 lat. Światkiem jego odejścia – siedział w fotelu, w pracowni i nagle nie żył, w ciągu minuty, bez bólu, bez krzyku – jest oczywiście Josephine. Poczuła się wreszcie wolna od tortur? Skąd! „Nie poczekał na mnie” poskarżyła się w pamiętniku. I dołączyła do męża dziesięć miesięcy później. Jak wyznała przyjaciołom, nie potrafiła żyć bez Edwarda.

Edward Hopper „Hotel Room”, 1931, olej na płótnie, wł. Museo Thyssen-Bornemisza, Madryt

Hopper_a-woman-in-the-sun newyork-movie chair-car-1965 hopper.self-portrait hopper_edward_morning Edward-Hopper-Wallpaper-19201080 9803 hotel-room-full edward_hopper_018_room_in_brooklyn_1932 Edward Hopper &カイ-57 hopper.nighthawks

Comments ( 102 )
 • anita says:

  39% Off on Veg & Non-Veg Buffet with Mocktail – Spree Shivai Hotel!
  http://www.oimaa.in/deal-categories/food-beverages/dinner/

 • anita says:

  Food Voucher worth Rs.500 (Valid at all the Outlets except Palladium & Cuff Parade) – Cafe Mosheshttp://www.oimaa.in/

 • priynka says:

  At oimaa.in you can purchase The Grand Buffet – Seasons Mall for only Rs. 450
  http://www.gidindia.in/grand-buffet-seasons-mall/

 • priynka says:

  http://zingalalaa.com/nova-freshers-pack-set-3-%E2%82%B91099-%E2%82%B92840-61-off-hair-dryer-hair-straightener-roller/
  At zingalalaa.com you can purchase Nova Freshers Pack (Set of 3) ₹1,099 ₹2,840 61% off Hair Dryer, Hair Straightener, Roller for only 1,000.00, which is 9% less than the cost in Fkrt ( 1,099.00).

 • rani says:

  Behrouz Biryani – Find Best Deals on Restaurants, Spas & Salons in Pune | Oimaa.inFind Best Deals on Restaurants, Spas & Salons in Pune | Oimaa.in
  http://www.oimaa.in/deals/behrouz-biryani/

 • rani says:

  Buy Air Conditioner Online – Summer Festival !!!!!!!!!!!
  http://www.gidindia.in/buy-air-conditioner-online-summer-festival/

 • delldriver says:

   And lastly, I am also certainly astounded for the eye-popping creative concepts you serve. Selected 3 areas in this posting are particularly the most impressive I’ve had.

  delldriver

 • jobschat state PSU says:

  http://jobschat.in

  Jobs Chat is one of the biggest Indian Job Site so

 • Dan says:

  Now that material advertising techniques have relocated into
  center stage, the current Panda update is a timely addition.

 • Elliott Colle says:

  My spouse and i happen to be now delighted that Albert could carry out his scientific studies due to the strategies he had via your web page. It’s once in a while perplexing to just always be freely giving methods which a lot of people might have been promoting. So we completely grasp we’ve got you to be grateful to for that. Most of the explanations you produced, the simple website navigation, the relationships you aid to instill it is actually generally outstanding, and it truly is helping our son and us think that that post is entertaining, which is unbelievably necessary. Thanks for all!

 • Dante Ogutu says:

  Excellent information is usually discovered on this web blog site.

 • Analiza statystyczna praca magisterska says:

  Bardzo dziękuję, wiele czasu zajęło mi szukanie na innych stronach artykułu poruszającego ten temat.

  Niezwykle szczegółowo a jednocześnie w mało skomplikowany
  sposób wytłumaczone zagadnienie. Gorąco polecam zainteresowanym.

 • AP Exam Results says:

  hello buddy,

  This is certainly incredibly applicable idea as improved inside of the web page keep moving.

 • Maxcem says:

  Witam jestem nowy na forum Niestety, nie zgadzam się z powyższymi wypowiedziami. Osobiście korzystam z innych rozwiązań i póki co się nie zawiodłam. Nie wiem, dlaczego przedmówcy mają tak złe doświadczenia…

 • Edwingom says:

  Dobry post polecam Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania.

 • court cases says:

  This piece of writing will help the internet visitors for setting up new weblog or even a blog from start to
  end.

 • Miriam says:

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this
  website on regular basis to get updated from most up-to-date gossip.

 • Carey says:

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing
  these details.

 • PNR status says:

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to join it.

  Is there anyone else having similar RSS problems?

  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 • Coy says:

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 • Sarah Carberry Ireland says:

  I’ll immediately grab your rss as I can not to find your
  email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you have any? Please permit me know in order
  that I may just subscribe. Thanks.

 • dog gates for house says:

  Admiring the commitment you put into your blog and
  detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same outdated rehashed
  material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS
  feeds to my Google account.

 • mejor antivirus 2015 says:

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually understand what you are speaking about!

  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =).

  We will have a link trade contract among us

 • Get the Facts says:

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s
  both educative and amusing, and let me tell you, you have hit
  the nail on the head. The issue is something which too
  few folks are speaking intelligently about. I am very happy
  I found this in my search for something concerning this.

 • comeeliminarelapancia.net says:

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge
  about unpredicted emotions.

 • learn spanish guatemala quetzaltenango says:

  Everyone loves what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the awesome works guys I’ve you guys to my blogroll.

 • Adamgom says:

  Szukam odpowiedniego rozwiązania do reklam oraz pozycjonowania mojej strony internetowej Ktoś korzystał z usług tej agencji? Oto link do ich oferty http://bit.ly/1DcUgoL

 • hollywood smile in dubai says:

  http://www.dubaismileclinic.com
  dubai smile,ابتسامة دبي,dental clinics in dubai,dubai dental,dentist
  in dubai,dubai dentist,braces in dubai,orthodontist
  in dubai,best
  dentist in dubai,hollywood smile in dubai,Cosmetic Dentistry in
  dubai,dental clinics in jumeirah,invisalign in dubai,veneer in dubai

 • same day loans bad credit says:

  I constantly spent my half an hour to read this blog’s articles daily along with a
  mug of coffee.

 • Isabell says:

  To quote among the great political analysts Bonaventure Bootlegger
  ‘You can lead a horse to water, big-deal. It is
  wise to put off the use of the Five-hundred gems in order to attain an extra builder hut.
  If your child is using a console that has online capabilities, make sure
  you tweak the family settings before they have a chance to play.

 • Jojavar says:

  Poszukuję dobrego kliniki stomatologicznej w bytomiu, możecie coś polecić, lekarz domowy polecił mi BlueKlinik Bytom. Chciała bym zrobić sobie wybielanie zębów Ktoś z was korzystał może? Tu jest adres ich strony http://dentystastomatologbytom.wordpress.com/

  Podajcie swoje opinie, proszę

 • web cam modeling says:

  Howdy I am so grateful I found your web site, I really found you by
  accident, while I was looking on Askjeeve for something
  else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a
  incredible post and a all round exciting blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I
  have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
  superb b.

 • Victor says:

  Great site you have here but I was wanting to know if
  you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of online community where I can get responses from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 • ALL KWs says:

  Greate pieces. Keep posting such kind of information on your
  page. Im really impressed by it.
  Hi there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and in my
  opinion recommend to my friends. I am sure they
  will be benefited from this website.

 • wrap car says:

  Very good blog you have here but I was wondering if you
  knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from
  other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 • Unique Gadgets says:

  I¡¦ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a wonderful informative site.

 • Tooth Whitening says:

  Right away I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming yet again to read other news.

 • exploredavidsonnc.com says:

  You can use chroma key editing for placing a bride or a groom to exotic places.
  Oblique aerial photography includes high angle oblique and low angle oblique photos.
  Any scratches that occur in the surface of your aquarium can be polished out, allowing it to maintain a beautiful appearance in your home or office.

 • test says:

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I
  will be waiting for your further write ups thanks once again.

 • www.niftytips.co.uk says:

  You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read a single thing like this before.

  So great to find another person with genuine thoughts
  on this issue. Seriously.. thank you for starting
  this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!
  Quest Bars blogesaurus

 • phen375 over the counter says:

  I believe what you published was very logical. But, consider this,
  suppose you typed a catchier title? I ain’t suggesting your information is not good,
  however suppose you added something that grabbed a person’s attention? I mean Czym Hopper bił modelkę | MOMArt is kinda plain. You might glance at Yahoo’s
  home page and note how they write article
  headlines to get people interested. You might add a video or a picture or
  two to get people interested about what you’ve written. Just my opinion, it could
  make your posts a little bit more interesting.

 • image source says:

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles everyday along with a
  cup of coffee.

 • free google play gift card codes says:

  hello!,I really like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence more about your post on AOL?
  I need a specialist on this house to unravel my problem.
  May be that’s you! Taking a look forward to peer you.

 • 8 Ball Pool Hack Download says:

  What’s up to every , as I am truly eager of reading this blog’s post to
  be updated daily. It carries nice information.

 • http://www.chaty-hradec.com/cs/content/invaluable-hair-care-tips-even-novices-can-use says:

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 • http://Donotflyemirates.com/?P=251117 says:

  What’s up, I desire to subscribe for this weblog to obtain newest updates,
  therefore where can i do it please assist.

 • myshineproject.com says:

  So far, so good, but I ‘d the sense that some enjoyment might be at hand.

  This goes beyond grammar, spelling, syntax etc. The erogenous zones
  on girls could be a continuous source of delight and enjoyment.

 • Bowflex Treadclimber says:

  It can significantly increase cardio respiratory fitness.
  More about the Horizon Fitness T5000 Treadmill by the treadmill assembly services.
  You need to find a way to change the way you think
  about food, in order to avoid the bad habit of overeating.

 • Phone Chat City (Call 888-837-1020) says:

  Take a look around, and see what you can find inn the way off
  adult friend finders. Louis club frequently gives back to its community in special ways.
  She ended up spending three summers at New York City’s Professional Performing Arts School.
  If you’re planning to stay in Culebra for the night, do inddulge in some pretty
  awesome star gazing (clear skies permitting). The water
  here is calm, perfect for kids to swim in. Tax rates vary in different countries and among different income
  groups, and various methods are used to calculate them.

  There are nuumerous exercises and workouts that
  you can do at any local park. People who frequent bars
  could just be looking foor a place to hang oout and noot necessarily to look for single
  people. Regular beach facilities are in place,
  and you have to pay a small fee to enter the beach.
  If she acknowledges your presence, then make your move imediately by introducing yourself annd ask if you can dance with her.

  If you don’t get there by about 8:30 oon weekends, you’ll have plenty of time tto meet women as you wait in the long lines to get in. Anotheer way to find singles online
  is the online personals. These sweet peas have vitamins A,
  C and iron in them. Just keep your cool and enjoy the night
  until you find a woman who will fall in lolve with you. She was featured in the April 1999 cover
  of Rolling Stones and triggered speculation that the 17 year old
  had breast implants.

  You can take a week or evenn a few days to vacation within your home city.
  Keep your profile interesting, fun, and light-hearted to
  attract more people.Right, regardless. Don’t go to unlit areas laye
  at night and mainly just use common sense. In July, they will also be available
  at Do It Best.

  So go out there, meet local singles. If there are no events in your area, do your own.
  The raffle starts shortly after, and the Garden Spot has
  some ggreat prizes lined up. The Rocky Mountain Inn also offers discounted skii lift tickmets and discounted ski rentals to
  save money oon your ski trip. What’s the worst thing
  that can happen is that they wiill probably politely
  excuse themselves or ignore you. Youu have to understand that your frustrations ccan bee noticxed by women.

  Thee amazing shopping avenues here also attract a lot off singles (women).
  If the thought of red hearts, roses, and cupid make you
  want to cry or hurl, you may be suffering fropm the pain and frustration of being alone on Valentine’s Day.
  Aricle Body: Are you a woman seeking ffor a man? Just like with placig a personal ad in thee newspaper, the single parent
  should gget to knkw a person in public before inviting them back to
  their home, or expose them to their children. Because
  of this, it now becomes increasingly important to find an internet dating website that
  offers you reviews and comparisons of the leading Florida sites that have reputation and are more well branded prior to registering with anny off them.

  Put yourself out there. Store groceries in the in-room refrigerator.
  The design of the package allowed me to easily use it
  one handed, and wasn’t as messy when applying as other more traditional products.

  Also consider where you’re going forr spring break and maybe
  choose a less popular locale.

  If youu are looking for the more intellectuial types, libraries are
  the best place to go. If the website has besen around for a couple off years then it is likely that thwy are experts in this field and will
  rovide quality guidance. El Escambrón Beach Park Activities Swimming Snorkeling Don’t be
  disappointed by thhe laxk of beach activities mentioned here,
  as El Escambrón is a tiny haven where most families come too lounge and relax.
  Biking is an excelpent workout and it is a great experience to see how far you caan bike at
  a time. So it is best to bring along some of your friends to the club.

  If you like to work on yur physical fitness joining the local ggym or yogba class these are
  some oof the best places to meet singles who follow healthy lifextyle routines.

  Sign up as a Facebook ffan on their sites and you’ll find out about their money saving ski flights when announced.
  If you get a no, simply resume your search for other attractive women. See a new movie that
  just came out, visit local art museums and galleries, try new restaurants that you’ve always wanted to try.
  Or, consider joining your locall Big Brother/ Big Sister non-profit group
  so you can spend some quality time that makes a differehce with your new “little brother” or “little sister” friend.

  Despite its size, there is no end to the number of fun things that a visitor can do here,
  be it swimming, surfing, hiking, exploring, or simply lazing around
  onn the region’s many beaches. But iif you’d ask me, the best beaches are always the
  ones that you accidentally encounter and discover yourself.
  Everyone passes their definitin to the dasher who then reads all of the definitions,
  including the real one. And when we say further, it isn’t tooo far away,
  thanks to somee cozy bars and restaurants hat dot the area.
  Home owners have rarely really fought the rise since home pricess were going through the roof.

  There iss plenty of choice at military dating and ppersonals sites.
  Not to despair. Are you feeling apprehensive to commit to a relationship?
  Our entire purpose on this planet is providing recreational activities for our members
  and we have been doing our thing for more than 22 years.
  Then there are people that are truly lonely and have searched for love but have never discovered
  it and so are classed also as single. Moost parks have different levels oof difficulty for hiking trails so even the inexperienced hiker can get started with no problems.

  Visit an elderly family member, friend, or neighbor.
  Like Valentine’s Day, Single Awareness Day should be a day
  to spend time with the ones who are close to you. Austinities have adopted the slogan “keep Austin weird” as a reference
  to their lioberal and laid back lifestyle.
  The Irish Times, 244 Maain Street, Worcester, Massachusetts.

  They offer us a safe structured venue to do activities with other lije minde indjviduals who are also looking for potential new love interests or just to meet new friends
  to go out withh rather than staying at hokme alone wishing we had people to
  go out and have some fun with. It is important to get up and
  taske ourselves out annd see whats awaiting us,
  because sitting at home feesling sordy ffor ourselves isn’t going to attract our nnew partner we have to go ouut and meet them.
  You never know whgere love may grow aand bloom. How many
  blind dates, spwed dating events, and classified ads can one person take?
  You can’t meet singles online if they can’t find you.
  They have an excellent fresh verggie taste.

 • http://www.snipni.com/ says:

  Baieti sunt mai interesați în picioare groase , apoi a rupt picioarele de dragul de distincții sexuale
  . Se pare nu sunt , de obicei, o prioritate numărul unu pentru fată , ci mai
  degrabă un sentiment de protecție .

 • click this link says:

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit
  this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date reports.

 • Coupondunia says:

  jhjeh djjh hhje ehjhew ejhjewj

 • refer to this article says:

  I pay a visit each day a few blogs and information sites
  to read articles or reviews, however this webpage offers quality based posts.

 • Osvaldo says:

  Great goods from you, man. I have take note your stuff prior to and you are simply
  too excellent. I actually like what you have bought here, really
  like what you’re stating and the way in which in which you assert it.

  You make it entertaining and you continue to take care of to keep it wise.
  I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful site.

 • Aurelia says:

  wonderful issues altogether, you just won a emblem new
  reader. What might you recommend about your publish that you made some days
  in the past? Any sure?

 • free rp says:

  you’re really a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterwork.
  you’ve performed a wonderful job on this topic!

 • Spain anabolic supplier says:

  Hey there! Would you mind if I share your bog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Pleaze let me know. Cheers

 • 2014 mix tapes says:

  you can have a wonderful weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 • 8 ball pool hack download free says:

  Hi there every one, here every one is sharing such familiarity, so it’s pleasant to read this webpage, and I used to pay a visit this weblog every day.

 • Freda says:

  What’s up i am kavin, itss my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make
  comment due tto this sensible article.

 • Yvette says:

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else
  experiencing issues with your site. It appears as though some of the text in your content are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them ass well?
  This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen before.

  Thank you

 • smarturl.co says:

  Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this topic for
  a long time and yours is thee greatest I’ve found out so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 • Kala says:

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you
  could point me in the direction of a good platform.

 • Www.Youtube.com says:

  I know this website provides quality depending articles
  or reviews and additional information, is there any other web page which provides
  such things in quality?

 • destiny game says:

  Everything is very open with a very clear description of the challenges.

  It was definitely informative. Your website is very useful.
  Many thanks for sharing!

 • Vaughn says:

  It’s really very complex in this active life to listen news on TV, therefore I
  only use world wide web for that reason, and get the
  most recent news.

 • Http://Top-Eleven-Football.Webnode.Com says:

  Hello it’s me, I am also visiting this website on a
  regular basis, this web page is genuinely fastidious and the visitors are really sharing
  good thoughts.

 • home remodeling companies savannah ga says:

  I am actually pleased to read this website posts
  which includes tons of useful information, thanks for providing these kinds
  of information.

 • http://www.ibook21.com/ says:

  I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the great works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 • fat burning furnace consumer reports says:

  The best method is by eating food,no cheating on exercise and your diet.
  Not crucial to join a health club ,you can do things that you
  like, like working,kick boxing,soccer etc.Losing weight is easy,it’s
  not a rocket-science,all you’ll need is dedication that’s it.
  The weight-loss process-not only makes you actually strong but emotionally even more committed which is not truly bad.
  I was a kid that is fat i thought it is difficult to shed weight,but now I
  have dropped over 42kgs and I feel I wasted my period
  believing I can not do it thinking it was therefore difficult.
  It was difficult but to get monthly,as soon as you be in the habit nothing may really change you..Sharing the fat kid’s encounter with you all,i hope you men realize your target aims ..goodluck

 • first time buyer says:

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but afteer I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 • condo says:

  Very good info. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon).

  I’ve book marked it for later!

 • Donnell says:

  Hi! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a
  lot of work? I am completely new to writing a blog however I do write in my diary
  on a daily basis. I’d like to start a blog so I ccan easily share my experience and feelings online.

  Please let me know if you have any kind oof ideas or tips
  for new aspiring bloggers. Thankyou!

 • Connie says:

  It’s enormous that you are getting thoughts from this
  post as well as from our dialogue made at this place.

 • bikini modeling competition dallas april 2010 says:

  This article provides clear idea for the new people of blogging, that truly how to do blogging.

 • culturedautomat51.buzznet.com says:

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective.

  A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally,
  the blog loads extremely fast for me on Chrome.
  Outstanding Blog!

 • Carissa says:

  I got this wbsite from my friend who shared with
  me regarding this website and at the moment this time I am browsing this
  site and reading very informative articles or reviews at this place.

 • cydia tweaks prc nursing board exam result november 2013 says:

  Perhaps in the area of syncing your music library, it can be a great option. If you are unlocking as nicely, QuickPwn will ask you
  to find two “bootloaders”. When you are using Cydia applications,
  you should be relax and good.

 • Silvia says:

  Hi there friends, good article and fastidious urging commented at this place, I am
  in fact enjoying by these.

 • shorl.com says:

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at alternatives foor another
  platform. I would be reat if you could point me in the direction off a good platform.

 • Roy says:

  Wonderful goods from you, man. I have take into accout youjr stuff previous to
  aand you are just too wonderful. I really like what you’ve got right
  here, really like what you are saying and the best way wwherein yyou are saying it.
  You are making it entertaining and you still care foor to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.

 • cydia tweaks for ios 5 notification center says:

  Now, after you have jailbroken your iPhone you most likely want to use all
  the awesome features that it arrives with.
  You can merely restore in iTunes at whenever to get back
  again to a manufacturing facility state.

 • kbihalfatih.com says:

  Following you move a ball more balls are added until the display is
  completely filled. It enables you to install the 3rd-celebration programs.
  After that, verify in iTunes to see if your telephone has the newest.

 • Tooth Whitening says:

  I like the valuable info you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 • Las Vegas Washer Repairman says:

  If you want to take mudh from this aticle thenn you have to
  apply these methods to your won website.

 • bit.do says:

  It’s an awesome piece of writing designed for all the online users; they will obtain advantage from it I am sure.

 • tnij.Org says:

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this webb site is in fact pleasant.

 • Gale says:

  Excellent article. Keeep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hi there, Youu have performed an incredible job. I’ll definitely digg it
  and for my part recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 • go now says:

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  Many thanks

 • http://www.a-dash.org/ says:

  Site-ul dvs. devine mai vizibil , cu mai multe link-uri primite
  , de asemenea, cunoscut sub numele de recomandari , pentru site-ul dumneavoastră .

 • http://blubabescreate.blogspot.com/2012/02/polar-behr-cupcakes.html says:

  Aceasta este de fapt o centrare de indiciu moara de obținere mai
  mare . Ce gândesc când mi-a considera ? Da , practic fiecare femeie acolo vrea mai mult preludiu .
  IWILL recunosc ceva : am folosit pentru a respinge astrologia
  total .

 • ifunbox says:

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles
  or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I
  at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am satisfied to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot surely will make sure to don?t omit this
  site and provides it a glance on a continuing basis.

 • krida.kr says:

  I have read so many posts concerning the blogger lovers but
  this piece of writing is genuinely a fastidious piece of writing, keep it up.

 • blogspot.de says:

  If you want to use services from an additional network provider but your current
  one, you will have to unlock iphone 4. GV Cellular + has been in the
  cydia market for jailbroken iPhones since being
  booted last year.

 • Frieda says:

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this blog; this web site includes amazing
  and really fine material in support of visitors.

 • click through to the following page says:

  Amazing! Its genuinely remarkable paragraph, I
  have got much clear idea on the topic of from this piece of
  writing.

 • Tooth Whitening says:

  Hey There. I found your blog the usage of msn. That is
  a very neatly written article. I will be sure to
  bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post.
  I will certainly return.

 • Fat loss Factor review says:

  I am regular reader, how are you everybody? This post
  posted at this site is in fact fastidious.

 • ??? ????? webhop redirect (url forwarding service) says:

  Hey! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any recommendations, please share. With thanks!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *